W środę 28 czerwca br. w odpowiedzi na zaproszenie AWF w Katowicach uczestniczyliśmy w konferencji SENIOR LIFE BALANCE.
UTW ATH reprezentowała Pełnomocnik Rektora ds. UTW ATH w Bielsku-Białej - Renata Morawska-Szetela wraz z towarzyszącymi jej: przewodniczącą Samorządu UTW Elżbietą Gacek, słuchaczką UTW Małgorzatą Borkowską oraz wspierającą grupę Marią Trzopek, która w ostatnim półroczu pomagała w organizacji i prowadzeniu biura naszego Uniwersytetu.
Grupa z Bielska-Białej wniosła ważne elementy do wydarzenia poprzez udział Renaty Morawskiej-Szeteli w panelu "Fizjoterapia" (więcej informacji poniżej) oraz zaangażowanie pozostałych uczestniczek w dyskusje i rozmowy z moderatorami i panelistami.
Spotkanie rozpoczęli: JM Rektor Akademii Wychowania Fizycznego prof. dr hab. Grzegorz Juras oraz prof. dr hab. Jadwiga Stawnicka – kierownik Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Konferencja składała się z czterech paneli dyskusyjnych:
Panel 1. – Aktywność fizyczna, którego moderatorem był dr hab. Robert Roczniok, prof. AWF (Katedra Teorii i Praktyki i Sportu). Jako paneliści w tej dziedzinie zaproszeni zostali: dr Tadeusz Świat (znany gimnastyk i wieloletni trener, były wykładowca AWF), dr Krzysztof Wilusz (Katedra Sportów Indywidualnych), dr Lidia Kuba (Katedra Sportów Indywidualnych) i Bogdan Szczygieł (wiceprezes Śląskiego Związku Kolarskiego). Omówiono niezaprzeczalną wagę regularnej aktywności fizycznej jako czynnika wpływającego nie tylko na dobrą kondycję ciała, ale także warunku niezbędnego do utrzymania dobrego stanu psychicznego i jasności umysłu. Jak zgodnie przyznali specjaliści, brak ruchu prowadzi do upośledzenia w wykonywaniu codziennych czynności, a także zaburza pracę całego organizmu. Wskazano na istotną rolę organizacji wspierających mobilizację i edukację seniorów w zakresie bezpiecznej, dostosowanej do wieku i uwarunkowań zdrowotnych aktywności.
Panel 2. — Diagnostyka i Profilaktyka prowadził dr Grzegorz Mikrut (Dziekan Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką AWF). Na ławie ekspertów zasiedli Zbigniew Żołnierczyk (prezes Akademickiego Centrum Medycznego), dr hab. Andrzej Swinarew (prof. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) i prof. dr hab. Bogdan Koczy (konsultant wojewódzki ds. ortopedii i traumatologii; Katedra Fizjoterapii w Chorobach Wewnętrznych). W tej części wskazano na ważną rolę profilaktyki i prewencji urazów, która zaczyna się w naszych domach (najwięcej upadków statystycznie zdarza się w sypialniach i łazienkach; znaczną ich część generują dywaniki przy łóżku i wannie/brodziku). Podkreślono znaczenie kontaktów i utrzymywania bliskich relacji międzyludzkich, które są niezbędne do pielęgnowania dobrostanu i równowagi psychicznej nie tylko seniorów. Kolejnym kluczowym tematem poruszonym w tym panelu była kwestia nieufania suplementom. Wytłumaczono różnicę pomiędzy suplementem a lekiem. Uważność i rozwaga w dobieraniu medykamentów jest niezwykle istotna w dobie koncernów, które oferują panaceum na każdą dolegliwość (często będącą tworem wymyślonym na potrzeby marketingowe).
Panel 3. – Fizjoterapia. Tę część moderował Piotr Rodak z Katedry Kinezyterapii, a jego rozmówcami były wykładowczynie AWF: dr Monika Socha-Masztafiak (Katedra Fizjoterapii w Chorobach Wewnętrznych), dr Dominika Grzybowska-Ganszczyk (Katedra Fizjoterapii w Dysfunkcjach Narządu Ruchu i Medycyny Sportowej), dr Karina Nowak (Prodziekan Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką), dr Laura Piejko (Katedra Fizjoterapii w Chorobach Wewnętrznych) oraz Renata Morawska-Szetela (Pełnomocnik ds. UTW ATH w Bielsku-Białej), która z pozycji osoby odpowiedzialnej za program UTW przedstawiła praktyki bielskiego Uniwersytetu w organizacji fakultetów z kultury fizycznej, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć prowadzonych przez fizjoterapeutów i doświadczonych instruktorów (nieoceniona współpraca z prof. AWF Izabelą Zając-Gawlak - bezpośrednimi doświadczeniami z ćwiczeń prowadzonych przez Panią Izabelę podzieliła się uczestnicząca w zajęciach gimnastyki rehabilitacyjnej Elżbieta Gacek). W tym panelu przedyskutowano również konieczność współpracy pacjentów po przejściu poważnych incydentów chorobowych ze specjalistami. Podkreślono możliwości diagnostyczno-terapeutyczne, jakie daje najnowocześniejszy sprzęt w nawiązaniu do prowadzonych przez AWF Katowice oraz partnerów uczelni, programów badawczych. Omówiono także rolę oddziału kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej, który dzięki holistycznemu i indywidualnemu podejściu do pacjentów pomaga w powrocie do aktywności fizycznej, dostosowując ją do chorób współistniejących, zabezpieczając i monitorując pierwsze próby powrotu do mobilności. Przy okazji wspomniano o cennej inicjatywie Klubów Pacjenta, które w tym roku dwukrotnie gościły na ATH w Bielsku-Białej. Przedstawiono również prowadzony przez AWF Katowice projekt wykorzystujący technologię VR i gry ruchowe z wykorzystaniem konsol w rehabilitacji pacjentów także z poważnymi zaburzeniami psychicznymi.
Panel 4. - Bezpieczeństwo poprowadziła prof. dr hab. Jadwiga Stawnicka. O bezpieczeństwie seniorów w sieci, schematach działania oszustów, o problemie ageizmu i elementach samoobrony rozmawiali: Aspirant Agnieszka Krzysztofik (Komenda Miejska Policji w Katowicach), dr hab. Eugeniusz Moczuk (prof. Politechniki Rzeszowskiej), Aleksander Kopia (były śląski oficer rowerowy), dr Bartosz Głowacki (Katedra Bezpieczeństwa Wewnętrznego) i Dariusz Walczak (wykładowca Szkoły Policji w Katowicach).
Każdą część podsumowywała żywa dyskusja i pytania, zadawane przez uczestników, pośród których byli m.in. Rada Seniorów Miasta Katowice, grupa UTW z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej i seniorzy z UTW z innych miast.
Jesteśmy przekonani, że pogłębienie wiedzy w zakresie, jaki obejmowała konferencja, oraz nawiązanie nowych kontaktów wpłynie na rozwój naszego UTW.
©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.
Serwis wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.