Klub Sportowo-Rekreacyjny TKKF "Beskidek" oraz Stowarzyszenie UTW UBB serdecznie zapraszają słuchaczy UTW do wzięcia udziału w wydarzeniu Bielsko-Biała Nocą. Jego główną atrakcją jest bieg na orientację, przy czym bieg równie dobrze może oznaczać marsz czy spacer - liczy się orientacja w terenie i pokonanie określonej trasy. Szczegóły modułu przeznaczonego dla seniorów:
Bieg na orientację BNO (ang. orienteering) to dyscyplina sportowa, która wywodzi się ze Skandynawii i nadal jest tam bardzo popularna. Pierwsze zawody na orientację odbyły się w okolicach Sztokholmu pod koniec XIX wieku, a po I wojnie światowej zyskały popularność w innych krajach Europy. Obecnie zawody w tej dyscyplinie organizowane są na całym świecie, od wielu lat również w Polsce i cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Orienteering to dyscyplina sportowa, ale również bardzo ciekawy sposób na aktywny wypoczynek. Korzyści z biegania na orientację to nie tylko doskonała forma, łatwość utrzymania wysportowanej sylwetki czy poprawa samopoczucia związana z aktywnością w terenie, ale też znakomity sposób na gimnastykę umysłu. Podczas BNO nie wystarczy być dobrze przygotowanym fizycznie. Trzeba też umieć czytać mapę, poruszać się wg niej w terenie oraz umieć szybko podejmować decyzje co do wyboru wariantu trasy. BNO to aktywność dla ludzi myślących – najlepszy nie jest ten, kto najszybciej pokonuje trasę, ale ten, kto najszybciej myśli i podejmuje właściwe decyzje.
Główną reguła BNO jest pokonanie w jak najkrótszym czasie swojej trasy od startu do mety, podbijając obowiązkowo wszystkie punkty kontrolne, które są zaznaczone kółkami na bardzo precyzyjnej mapie terenu. Potwierdzenie obecności na punktach realizuje się za pomocą kart startowych lub specjalnych „chipów”.
Długość tras i teren za każdym razem są inne, dzięki czemu każdy start w biegu na orientacje jest niepowtarzalny. W zawodach mogą uczestniczyć osoby w każdym wieku - od dzieci po seniorów, o różnym stopniu umiejętności nawigacyjnych - od osób poczatkujących w biegach z mapą po biegaczy trenujących orientację sportową.
Jest to aktywność zarówno dla osób, które chcą wyczynowo trenować, jak i dla tych, które pragną po prostu aktywnie spędzić czas na łonie natury. Wystarczą tylko dobre chęci. Bieg na orientację jest okazją do świetnej zabawy dla całej rodziny. Jest też bardzo dobrą formą aktywności dla seniorów. W krajach skandynawskich orienteering jest bardzo popularny wśród osób urodzonych wcześniej, wręcz zalecany jako forma aktywności pomagająca zachować sprawność fizyczną i funkcje poznawcze. Marsz z mapą na trasie zawodów to świetny trening umysłu, wymaga koncentracji, obserwowania terenu, ciągłego podejmowania decyzji. Według badań seniorzy uprawiający BNO zachowują dłużej sprawność fizyczną, mniej chorują, ich umysł pozostaje bystry i są pozytywnie nastawieni do codzienności. Depresja w tej grupie seniorów występuje zdecydowanie rzadziej.
Potwierdzeniem tego, że orienteering jest bardzo dobrą formą aktywności dla seniorów pozwalającą na długo utrzymać się w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej są chociażby coroczne Mistrzostwa Świata Weteranów w biegu na orientację (World Masters Orienteering Championships), gdzie najstarsze kategorie to zawodnicy w wieku 90+. Na ostatnich Mistrzostwach WMOC, które odbyły się w sierpniu w Finlandii w okolicach Turku wystartowało prawie 5 tysięcy uczestników, gdzie większość zawodników to Skandynawowie, najliczniejsze kategorie wiekowe to osoby w wieku 65 – 75 lat, a najstarsi uczestnicy to osoby ponad 90-letnie. Najstarsza zawodniczka rocznik 1927 wbiegała na metę dopingowana przez tłum kibiców.
Przez wiele lat zawody w BNO rozgrywane były przede wszystkim w terenach leśnych. W ostatnich latach dla popularyzacji tej dyscypliny sportu zaczęto organizować biegi z mapą w miastach. Najbardziej prestiżowy bieg odbywa się co roku w listopadzie w Wenecji i to w godzinach wieczornych. Również w kilku polskich miastach organizowane są tego typu imprezy. Skoro można wieczorem biegać w Krakowie czy Katowicach, to czemu nie spróbować w Bielsku-Białej ? Tak narodził się pomysł na organizację wieczornych biegów z mapą po Bielsku-Białej. Pierwszy bieg na orientację pod nazwą „Bielsko-Biała Nocą” odbył się we wrześniu 2014 roku na bielskiej Starówce.
Tegoroczna edycja to już 11 sezon biegów „Bielsko-Biała Nocą”. Każdy cykl to 4 biegi organizowane raz w miesiącu od września do grudnia. Zasadą przyjętą przy organizacji zawodów jest, że każdy z etapów jest organizowany w innej części miasta. W zawodach uczestniczą zarówno biegacze z klubów BNO z terenu Śląska, jak i osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z orientacją sportową. Dużą grupą uczestników są zespoły rodzinne, dla których przygotowana jest specjalna trasa. Dla najmłodszych udział w imprezie pod opieką rodziców to przede wszystkim dobra zabawa.
Najbliższe tegoroczne zawody „Bielsko-Biała Nocą” odbędą się 19 września (czwartek). Centrum zawodów zlokalizowane będzie na terenie Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. Start pierwszych zawodników od godz. 17.30.
Partnerem w organizacji tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim. Razem ze Stowarzyszeniem UTW UBB serdecznie zapraszamy do udziału w „Bielsko-Biała Nocą” w formie spaceru z mapą. Dla seniorów będzie przygotowana trasa rekreacyjna, gdzie nieważny będzie czas przejścia trasy, a miło spędzone popołudnie. Osoby, które nie mają przekonania do samodzielnego wyruszenia na trasę z mapą, będą mogły skorzystać z pomocy naszych instruktorek. Seniorzy startujący w tych zawodach będą zwolnieni z opłaty startowej. Bardzo prosimy jednak o wcześniejsze zgłoszenia. Szczegóły zawodów, jak również formularz zgłoszeniowy dostępne na stronie www.bielskobialanoca.pl. Można również zgłosić się mailowo bielsko.noca@gmail.com oraz w wyjątkowych przypadkach telefonicznie tel. 503 121 622. Nie przyjmujemy zgłoszeń w dniu zawodów.
Kamilla Wojarska
©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.
Serwis wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.