Aktualności

Udział przedstawicieli naszego UTW w inauguracji projektu "Będziesz mógł więcej"

Data: 14.12.2023
8.12.2023 r. grupa 13 osób z naszego UTW uczestniczyła w inauguracji projektu "Będziesz mógł więcej".

8.12.2023 r. 13-osobowa grupa z bielskiego UTW (12 słuchaczy i pełnomocnik Rektora ds. UTW) uczestniczyła w katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego w inauguracji projektu "Będziesz mógł więcej" (BeMW; ang. Be More Wise), finansowanego ze środków UE w ramach programu Erasmus+ w sektorze Edukacja Dorosłych.

Głównym celem projektu jest promowanie roli seniorów-liderów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku (pedagogów, emerytowanych nauczycieli WF i trenerów oraz wszystkich zainteresowanych edukacją dorosłych) w edukacji studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także tworzenie nowych rozwiązań dla prowadzenia zajęć ruchowych zapobiegających upadkom osób starszych. Jako ciekawą, innowacyjną metodę do pracy w projekcie przyjęto ćwiczenia przygotowujące do żonglowania i żonglowanie, które są doskonałym sposobem na poprawę koordynacji i funkcji poznawczych. Więcej o projekcie na stronie: https://bemw.awf.katowice.pl/

W inauguracji projektu wzięli udział przedstawiciele różnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku z południowej Polski, w tym bielskiego UTW, jak również przedstawiciele różnych uczelni Śląska oraz Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu (czeski partner projektu).

Część wykładową konferencji wypełniły prelekcje inicjatorki projektu dr hab. Izabeli Zając-Gawlak, prof. AWF ("Będziesz Mógł Więcej, czyli jak zadbać o dobry nastrój i równowagę ciała") oraz dr n. med. Anny Szczegielniak z Zakładu Psychoprofilaktyki Katedry Psychiatrii SUM ("Co nas "rusza", czyli w jaki sposób funkcje motoryczne, poznawcze i emocjonalne powiązane są między sobą").

Wyjątkową korzyść, poza merytoryczną wiedzą z wykładów, uczestnicy wydarzenia wynieśli z popołudniowych warsztatów, podczas których instruktorzy ciekawie poprowadzili przez różne aktywności indywidualne, w parach i grupowe z wykorzystaniem piłeczek do żonglowania. Ważnymi elementami tych działań była nie tylko strona sprawnościowa, ale również świetna atmosfera, dużo dobrej zabawy i integracja pomiędzy uczestnikami z różnych ośrodków, którzy wcześniej się nie znali, a w trakcie ćwiczeń zgodnie i bez oporów współpracowali ze sobą.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie do udziału w wydarzeniu! Przypomnijmy, że twórczyni projektu dr hab. Izabela Zając-Gawlak, prof. AWF, od lat współpracuje z bielskim UTW, a obecnie prowadzi 4 grupy gimnastyki rehabilitacyjnej dla naszych słuchaczy. Podczas zajęć również wprowadza ćwiczenia żonglowania.

Autorką zdjęć wykorzystanych w fotorelacji jest p. Monika Koczur. Dziękujemy za udostępnienie!

fundusze.webp

polska.webp

ue.webp

Serwis wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. 

Zapisano