6 listopada 2024 r. podczas "Artystycznych Zaduszek" wspominaliśmy śp. dr Halinę Moszyńską, założycielkę bielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego w naszym mieście nieprzerwanie od 1996 roku.
W wydarzeniu wzięli udział słuchacze UTW i zaproszeni goście - rodzina i przyjaciele Pani Haliny oraz przedstawiciele Akademii Seniora, z których część znała dr Moszyńską jeszcze z lat 90. XX w.
Spotkanie wypełniły osobiste wspomnienia, którymi podzielili się: Danuta Czapiga, Adrianna Kowalczyk, Maria Kobyniewicz, Halina Klimczyk-Gawęda, Danuta Wylon oraz Zbigniew Trąbka. Z kilku różnych opowieści utworzył się piękny i wzruszający obraz dr Moszyńskiej, tym pełniejszy i piękniejszy, że opowieściom towarzyszyła prezentacja zawierająca liczne zdjęcia Pani Haliny, udostępnione organizatorom przez syna twórczyni UTW - Jerzego Moszyńskiego.
Ww. wspomnienia były częścią programu artystycznego według scenariusza Renaty Morawskiej-Szeteli, w którym oprócz autorki programu wystąpiły słuchaczki UTW i członkinie Stowarzyszenia UTW UBB: Elżbieta Gacek, Małgorzata Borkowska i Jolanta Zajączkowska. Można było posłuchać tekstów Juliusza Wątroby, Renaty Morawskiej-Szeteli, a także słuchaczek UTW: Urszuli Omylińskiej i Anny Sznepki. Na koniec, z myślą o dr Moszyńskiej, ale i z przesłaniem dla wszystkich obecnych, wspominających w tym zaduszkowym okresie swoich bliskich zmarłych, wybrzmiały słowa z poematu angielskiego teologa Henry'ego Scotta Hollanda. Program dopełniała muzyka, dobrana i wykonana przez Dorotę Zaziąbło, która zadbała o nastrojową oprawę muzyczną.
Śmierć jest niczym. To tak jakbym wymknął się do sąsiedniego pokoju. Jestem wciąż sobą i ty jesteś sobą. Czymkolwiek dla siebie byliśmy, tym jesteśmy nadal. Nazywaj mnie moim dawnym imieniem, mów do mnie tak jak zawsze. Nie zmieniaj tonu, nie przybieraj na siłę poważnej i smutnej miny. Śmiej się tak, jak zawsze śmialiśmy się z żartów, które bawiły nas oboje. Baw się, uśmiechaj, myśl o mnie, módl się za mnie (…).
Niech moje imię zawsze będzie wymawiane zwyczajnie, bez śladu cienia. Życie znaczy to samo, co zawsze znaczyło. I jest takie samo, jak było dotąd; istnieje nieprzerwana ciągłość. Dlaczego miałbym zniknąć z twojego serca, skoro zniknąłem tylko z oczu? Czekam na ciebie, aż przyjdzie twój czas. Jestem gdzieś bardzo blisko, pamiętaj. W sąsiednim pokoju lub tuż za rogiem. Wszystko jest w porządku [Henry Scott Holland].
Oprócz fotorelacji z UBB zamieszczamy link do artykułu nt. wydarzenia, autorstwa p. Agaty Rucińskiej na stronie "Bielskiego Rynku" - kliknij ->> TUTAJ.
Nagranie z wydarzenia dostępne jest ->> TUTAJ.
*** Przypomnijmy, że dr Halina Moszyńska, nie tylko założyła UTW w Bielsku-Białej, ale i kierowała nim przez pierwsze 16 lat działalności. Dzięki jej staraniom bielski UTW od początko był związany z uczelnią - najpierw Filią Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej, następnie Akademią Techniczno-Humanistyczną, a obecnie kontynuuje działalność w strukturach Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.
Pani Halina Moszyńska, z wykształcenia i doświadczenia dr rehabilitacji, tworząc UTW, inspirowała się działalnością dr Haliny Szwarc, założycielki pierwszego UTW w Polsce, wykorzystała też własne doświadczenie zawodowe oraz liczne kontakty w śląskim środowisku medycznym. Jasnym było, że program merytoryczny kierowanej przez nią placówki będzie nastawiony w dużym stopniu na troskę o zdrowie i aktywność fizyczną. Pani Halina Moszyńska zapraszała na spotkania znanych przedstawicieli świata medycznego, m.in. prof. Zbigniewa Religę czy prof. Andrzeja Bochenka. Nawiązała też relacje z naukowcami i artystami z różnych dziedzin. To ona, już na początku działalności UTW, uruchomiła sekcję malarską, którą po dziś dzień prowadzi prof. Ernest Zawada.
Również swoim życiem i postawą p. Halina Moszyńska była inspiracją dla seniorów - dbała o zdrowie ciała i umysłu, uczestniczyła w ważnych wydarzeniach, grała w brydża, odwiedzała nas podczas niektórych wykładów, brała udział w inauguracjach UTW, wernisażach sekcji malarskiej i różnych wydarzeniach, jak np. spotkania wigilijne słuchaczy. Po raz ostatni odwiedziła UTW podczas wersnisażu sekcji malarskiej w czerwcu 2023 r. Cztery miesiące później, 16 października 2023 r., odeszła w wieku 87 lat. Jest pochowana na cmentarzu komunalnym w Kamienicy.
©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.
Serwis wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.