15.11.2024 r. w Galerii Akademickiej UBB odbył się wernisaż wystawy "Moje impresje" z obrazami Haliny Klimczyk-Gawędy, wieloletniej słuchaczki UTW.
Pani Halina, z wykształcenia filozof, od 2008 roku jest członkinią sekcji malarskiej działającej w UTW pod kierunkiem prof. Ernesta Zawady. Ma na swoim koncie liczne sukcesy: wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka za obrazy: "Echo dzieciństwa" (2009), "Jesień życia" (2013), "Mgła" (2014), "Kosmiczni Bracia" (2017), "Zimą w Krynicy" (2022) oraz "Beskid Śląski - nad Wisłą" (2023). O swoim malarstwie mówi:
Pierwszą wiedzę o barwach, barwnikach, pigmentach, o łączeniu ich z wyrobami włókienniczymi poznałam w Bielskiej Szkole Przemysłowej w Bielsku-Białej (dawne Technikum Włókiennicze) – na wydziale chemicznej obróbki włókna, którą ukończyłam w 1965 r.
Studia wyższe ukończyłam na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, na wydziale filozofii. Podczas studiowania filozofii estetyki i wiedzy o pięknie zwielokrotniłam moje zainteresowania malarstwem, malarzami artystami, oglądając wiele wielkich dzieł w muzeach i galeriach.Jednak dopiero jako słuchaczka UTW znalazłam czas i możliwości na kształcenie się w kierunku malarstwa.
Tajniki malarskiego warsztatu zgłębiam pod kierunkiem Pana prof. dra hab. Ernesta Zawady, który jest opiekunem Zespołu Plastycznego UTW w Bielsku-Białej. To Pan Profesor Ernest Zawada odkrył we mnie predyspozycje i skłonność do malowania w stylu impresjonistów, a szczególnie w stylu francuskiego neoimpresjonisty Georges'a Seurata, o którym obecnie ciągle pogłębiam wiedzę. Styl ten pokochałam. Większość moich prac wykonałam tą techniką.
W moich pracach-obrazach pokazuję to, co pojawia się w moim umyśle, co mnie zachwyci w przyrodzie, w kosmosie, w krajobrazie, w człowieku. Moje malarstwo jest wyrazem tożsamości – to, co we mnie jest najlepszego, przenoszę na podobrazie.
Najchętniej pracuje w technice: olej na płótnie. Tworzę także obrazy pracując akwarelą, akrylami, pastelami. Lubię również tworzyć prace graficzne.
Tworząc swój mikrokosmos, wnoszę swój wkład w makrokosmos, który nas wszędzie otacza. Prozę dnia codziennego przenoszę w poetyczność.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu. Prace można oglądać w Galerii Akademickiej na IV piętrze w budynku L do 6.12.br.
©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.
Serwis wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.