W dniach 14-15.11.2023 r. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli niecodzienną okazję poznać tajniki pracy osób zajmujących się edukacją medyczną, a zwłaszcza wykorzystywaną już powszechnie w nauczaniu medycyny, pielęgniarstwa i ratownictwa - symulacją medyczną. Wykłady prowadzili pracownicy Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej z Wydziału Nauk o Zdrowiu UBB:
- mgr Ewa Zaród, pielęgniarka i kierowniczka MCSM (wykład 15.11.2023 w auli UBB)
oraz
- mgr Maciej Szetela, technik symulacji w MCSM (wykład 14.11.2023 w GOK "Promyk" w Bystrej dla słuchaczy z Filii; asystent podczas wykładu 15.11.2023 w auli UBB).
Prowadzący opowiedzieli słuchaczom nieco o historii symulacji, sięgając po przykłady i ilustracje z czasów starożytnych i średniowiecza, by przejść do rozwoju symulacji medycznej w XX i XXI wieku. Zademonstrowali proste trenażery (m.in. do pobierania krwi czy do nauki pielęgnowania ran/odleżyn), modele (np. model wcześniaka urodzonego w 7. miesiącu ciąży), jak również zaawansowany wielofunkcyjny symulator niemowlęcia. Inne skomplikowane, nowoczesne symulatory zostały przedstawione na filmach, podobnie jak przykładowe fragmenty zajęć z wykorzystaniem symulacji medycznej. Prowadzący opowiedzieli też o projekcie, dofinansowanym ze środków UE, w ramach którego powstało na naszej uczelni Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, o jego architekturze i wyposażeniu, sposobie funkcjonowania i prowadzenia zajęć.
Omawiając ideę wykorzystania symulacji medycznej, sięgnęli po obrazowy cytat z Konfucjusza:
Podkreślali wagę skutecznego uczenia się dzięki wykorzystaniu przedstawionych metod, możliwości wielokrotnego przećwiczenia każdej czynności medycznej/pielęgniarskiej/ratowniczej bez niepotrzebnego narażania pacjentów, jak również możliwości doświadczenia różnorodnych sytuacji na etapie edukacyjnym przez studentów nauk medycznych, na co wcześniejsze metody i technologie nie pozwalały.
Słuchacze UTW byli pod wrażeniem zarówno samych metod, stosowanych obecnie w medycynie i edukacji medycznej, jak również wyjątkowo nowoczesnego miejsca, jakim jest w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej.
Dziękujemy za przygotowanie i przeprowadzenie ciekawych zajęć w oparciu o działalność MCSM.
©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.
Serwis wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.