Aktualności

28 maja: wycieczka edukacyjna "Historia Malucha"

Data: 22.05.2023
Stowarzyszenie Olszówka rozpoczyna kolejny sezon wycieczkowy w ramach projektu "Historyczne szlaki Bielska-Białej"
Ponieważ duża cześć wycieczek będzie poświęcona Białej, z okazji 300. rocznicy nadania jej praw miejskich, projekt ma w tym roku podtytuł "Drogi prowadzą do Białej". Ale konteksty miasta Biała to nie jedyny wątek cyklu wycieczek. Pierwsza z nich będzie dotyczyć jednego z symboli naszego miasta, czyli Fiata 126p, którego pierwszy egzemplarz zjechał z linii montażowej 50 lat temu.   
O małym fiacie będzie opowiadał Sławomir Horowski, historyk i regionalista, nauczyciel w II LO im. A. Asnyka w Bielsku-Białej, w przeszłości dziennikarz "Kroniki Beskidzkiej". Choć popularny przed laty "Maluch" będzie głównym bohaterem tego historycznego spaceru po Bielsku-Białej, to mowa będzie także o historii europejskiej motoryzacji, o historii FIAT-a w Polsce, o tym, jak mały fiat trafił do Bielska-Białej i jak zmienił polską motoryzację oraz samo miasto nad Białą. Nie zabraknie także ciekawych epizodów z dziejów miasta związanych z trasą wycieczki, takich jak na przykład problemy z publiczną egzekucją z połowy XVIII wieku czy awanturą na komorowickim cmentarzu w 20-leciu międzywojennym. 
Wycieczka rozpocznie się w niedzielę 28 maja o godz. 10.00
Uwaga! Obowiązują zapisy:
tel. 693 315 998
Prosimy o podanie nazwiska i imienia.
Osoby zapisane dostaną potwierdzenie wraz z podaniem miejsca zbiórki.
Jacek Zachara, twórca projektu:
Zadanie będzie uzupełnieniem i kontynuacją realizowanego z powodzeniem od wielu lat projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”. Ponieważ w roku 2023 mija 300. rocznica nadania prawa miejskich Białej oraz wyprodukowano 50 lat temu pierwszego FIATA 126p w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej, chcemy podczas naszego przedsięwzięcia w tym roku skupić się w znacznej mierze nad tymi rocznicami i pokazać wiele kontekstów odnoszących się do tych zagadnień. Poświęcimy znaczną część nad ukazaniem rozwoju miasta Biała, tak aby zrozumieć jego obecny kształt urbanistyczny. Poza tym poruszymy wiele spraw  związanych z działaniem samorządu w dawnych czasach.

fundusze.webp

polska.webp

ue.webp

Serwis wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. 

Zapisano